Club Award Winners - 2017/18

Trophy Winners 2016/17

EDDIE McCARRON MEMORIAL

Cameron Valente

SIR JAMES IRWIN MEMORIAL

Alex Reardon

CEC STARR MEMORIAL

Alison Ramage

BOB BERNHARDT JUNIOR AWARD

Will Patton

JOHN RAMAGE MEMORIAL AGGREGATE BATTING

Sam Raphael 1,153 Runs

JOHN RAMAGE MEMORIAL AGGREGATE BOWLING

Brad Fallon 46 Wickets

MURRAY & PAM CHURCHETT MEMORIAL AWARD

James Takos

 

 

1st GRADE

ROLY VAUGHTON MEMORIAL BATTING

Sam Raphael 747 Runs

CLARRIE GRIMMETT MEMORIAL BOWLING

Nick Patterson 33 Wickets

RON SHARPE MEMORIAL FIELDING

Ben Pengelley

 

 

2nd GRADE 

BATTING

Cameron Bullard 378 Runs

BOWLING

Brad Fallon 30 Wickets

FIELDING

Cameron Bullard

 

 

3rd GRADE

BATTING

Paul Amato 240 Runs

BOWLING 

 Jordan Steer 20 Wickets 

 Drue Mueller 20 Wickets

FIELDING

Jacob Earl

 

 

4th GRADE

BATTING

Ben Sutton 288 Runs

BOWLING

Yogeshwar Senthikumar 14 Wickets

FIELDING

James Patton

 

 

WEST END ONE DAY CUP

MOST VALUABLE PLAYER

Sam Raphael

 

 

U/17 Shield

MOST VALUABLE PLAYER

Tyson Miller

 

 

WEST END T20

MOST VALUABLE PLAYER

 Michael Cormack

   

RAY SUTTON SHIELD

MOST VALUABLE PLAYER

Tom Mangelsen

 

 

U/12 STATEWIDE CUP

 

MOST VALUABLE PLAYER

Jake Hutchinson

 

 

U/16 RED

BATTING

Tyson Miller 222 Runs

BOWLING

Ben Kelly 22 Wickets

 

 

U/16 WHITE

BATTING

Matthew Swain 290 Runs

BOWLING

Jesse Thompson 15 Wickets

 

 

U/14 RED

BATTING

Thomas Van Jaarsveldt 509 Runs

BOWLING

Fraser Bone 18 Wickets

(Joint Winners)

Will Patton 18 Wickets

U/14 WHITE

BATTING

Jakob Reichelt 302 Runs

BOWLING

Connor Payne 15 Wickets

 

 

PLAYER MEDALS (AWARDED BY PEERS)

Bernhardt Medal (4th Grade)

Ben Sutton

Williams Medal (3rd Grade)

Drue Mueller

Jason Gillespie Medal (2nd Grade)

Brad Fallon

Ben Johnson Medal (1st Grade) 

Sam Raphael

 

 

 

BATTING – 100 RUNS OR MORE IN AN INNING

Juniors

111 – U16 Red – Round 2 v Kensington

Tyson Miller

109 – U16 White – Round 7 v Port Adelaide

Matthew Swain

117 – U14 White – Round 9 v East Torrens

Edward Bok

 

 

Seniors

165 - 1st Grade - Round 5 v West Torrens

Sam Raphael

108 – 1st Grade – Round 6 v Prospect

Sam Raphael

119 – 1st Grade – Round 13 v Kensington

Ben Pengelley

136 – 1st Grade – Round 3 v Southern District

Matthew Nobes

123 – 1st Grade – Round 11 v Port Adelaide

Matthew Nobes

106 – 1st Grade – Round 9 v East Torrens

James Takos

104 - 2nd Grade – Round 9 v East Torrens

Cameron Bullard

100 – 2nd Grade – Round 11 v Port Adelaide

Cameron Bullard

 

 

BOWLING – 5 WICKETS OR MORE IN AN INNING

Juniors

5/9 – U16 White – Round 7 v Port Adelaide

Lachlan Strelan

5/10 -  U14 Red – Round 4 v Tea Tree Gully

Isaac Horsfall-Sutton

 

 

Seniors

5/68 – 1st Grade – Round 6 v Prospect

Nick Patterson

5/70 – 1st Grade – Round 5 v West Torrens

Michael Cormack

5/3 – 2nd Grade – Round 3 v Southern District

Brad Fallon

5/31 - 2nd Grade – Round 11 v Port Adelaide

Brad Fallon

5/44 - 2nd Grade – Round 9 v East Torrens

Brad Dingle

5/45 – 2nd Grade – Round 13 v Kensington

Brad Dingle

6/8 – 2nd Grade – Round v East Torrens

Declan Bayly

5/56 – 2nd Grade – Round 11 v Port Adelaide

Alex Garlick

5/7 - 2nd Grade – Round 6 v Prospect

Sam Powell

7/27 – 3rd Grade – Round 13 v Kensington

Jordan Steer

5/45 – 3rd Grade – Round 3 v Southern District

Drue Mueller

6/9 – 3rd Grade – Round 11 v Port Adelaide

Aaron Beaty

5/29 – 3rd Grade – Round 11 v Port Adelaide

Sourav Sahoo

5/18 – 3rd Grade – Semi Final v Sturt

Luke Faccini

6/15 – 4th Grade - Round 3 v Southern District

Yogeshwar Senthikumar

5/23 – 4th Grade - Round 12 v Woodville

Brad Phillips

5/30 – 4th Grade – Round 2 v Glenelg

Drue Mueller

5/33 – 4th Grade – Round 11 v Port Adelaide

Aaron Beaty

 

 

Last Years Awards 

League Ladder
Sturt
Sturt
805
Tea Tree Gully
Tea Tree Gully
675
Kensington
Kensington
637
Adelaide
Adelaide
623
Adelaide University
Adelaide University
601
Glenelg
Glenelg
531
East Torrens
East Torrens
459
West Torrens
West Torrens
422
Woodville
Woodville
335
Port Adelaide
Port Adelaide
334
Northern Districts
Northern Districts
326
Prospect
Prospect
304
Southern District
Southern District
243